среда, 29. мај 2013.

Парастос 80.000 страдалих у Спомен-парку Јајинци, 19. маја у трећу недељу по Васкрсу - Жена Мироносица и зашто смо незадовољни?


  Шта нам се није свидело? Ове године парастосу није присуствовао Патријарх, као претходних година, ни заменик Његове светости, викарни епископ Атанасије (Ракита), такође, као неких минулих година, нити по слободној вољи било који епископ сабран у Београду уочи редовног пролећног заседања Светог Архијерејског сабора, који је почео са радом 21. маја.

Отац Владимир Калезић каже да су многи архијереји позвани, али да се нико није одазвао. То је збиља било тужно. Ми, парохијани храма Светог Кирила и Методија, схватили смо изостанак наших преосвећених владика и Његове светости као отуђеност од свете обавезе заједнице живих у односу на град упокојених. Осетили смо велику усамљеност и нисмо могли да разумемо тиху увреду нечињења нанету пострадалим душама на највећем српском стратишту после Јасеновца. 

   Волели бисмо да као једна од многих заједница верних добијемо званичан одговор зашто су се наши архијереји ове године оглушили о овај Дан, тако важан не само за нашу локалну цркву и локално насеље, већ и за град Београд и целу СПЦ?

 ----------------------------------------------------------------------

Епископ Атанасије служио парастос жртвама стрељаним у Јајинцима, 19. Април 2010 - 12:54


Његово преосвештенство Епископ хвостански Атанасије Ракита у недељу 18. априла началствовао је светом архијерејском литургијом у недовршеном храму Светога Ћирила и Методија у београдском насељу Јајинци. Овај храм подиже се недалеко од великог стратишта на коме су Немци током Другог светског рата, од 1941. до 1944. године стрељали око 80.000 људи, које су доводили из београдских логора.

Већину жртава чине Срби, а међу стрељанима било је више свештеника. Поред Срба овде су убијани Јевреји, Роми и други. Простор на коме је било ово губилиште са масовним гробницама је уређен и подигнут је велики споменик.
Свету архијерејску литургију саслуживао је протојереј - ставрофор др Димитрије Калезић, професор Богословског факултета у пензији и председник Одбора за изградњу храма Светога Ћирила и Методија, свештеници протојереј - ставрофор Милован Блажић, јереј Јован Стоиљковић и протођакон Стеван Воркапић, службеник у канцеларији Његове Светости Патријарха.

Појао је хор богослова, а придруживао им се хор Основне школе ,,Милан Ђ. Милићевић,, из Медаковић насеља, који води наставница музике Дубравка Лонцовић. На служби је било доста ђака из околних школа. Парастосу је присуствовао и др Драган Вуканић, председник општине Вождовац.

После литургије служен је парастос јајиначким жртвама, а после парастоса беседио је Епископ Атанасије. Затим се формирала литија која се упутила на стратиште у Јајинцима где је на гробницама испред споменика служен кратак помен. Присутнима се обратио јереј Владимир Калезић, старешина храма Светога Ћирила и Методија. Ученици Основне школе „Милан Ђ. Милићевић" извели су пригодан програм. Ученица осмог разреда Сашка Радовић рецитовала је „Крваву бајку" Десанке Максимовић, а певао је и хор ове школе.

У својој беседи Епископ Атанасије поменуо је, поред осталога, и невине жртве које почивају у оближњим хумкама нагласивши да је важно да их се сећамо и да се за њих Богу молимо, јер када се за некога молимо излажемо га пред Бога. Жртве из Јајинаца Епископ Атанасије поменуо је и у контексту васкрсења Христовога и Христове победе над смрћу.

У отпусту на крају помена пред спомеником у Јајинцима Епископ Атанасије је поново говорио о невиним жртвама.Његова Светост

Спомен парк у Јајинцима важи за највеће стратиште из Другог светског рата на територији Републике Србије.

 Јајинци су са 80.000 жртава, после Јасеновца, највеће српско гробље, веће од Крагујевца, Краљева... Јајинци су неми сведок прохујалог времена и болна рана српског народа. О Јајинцима се дуго ћутало, као да истина може да занеми и сакрије се а да се крваве страхоте забораве. Дуго су после Другог светског рата Јајинци гурани на маргину историје. Неки су мислили да из сећања Срба избришу Бањички логор, ломаче и хумке где су мртви још једном убијани, спаљивани, где су им кости млевене и развејан им прах. Са ломаче наложене мртвим Србима, дизао се дим ка небу који се видео чак из Београда. Педантна фашистичка индустрија уништења овде се показала у најгорем светлу. Нестали су животи оних који су хтели највреднију ствар у животу - слободу. /www.jajinci.com/ Радио Слово љубве: Седам деценија од егзекуција у Јајинцима

--------------------------------------------------------------------------------------------

18.05.2013.Сутра, када се црква сећа Жена мироносница, у храму Светог Ћирила и Методија у Јајинцима ће бити служена Света Литургија, а затим и парастос жртвама из Другог светског рата. Богослужење почиње у 9 часова, сазнаје радио Слово љубве.




Нема коментара:

Постави коментар